Що робити, якщо погана кредитна історія?

Кредитна історія (КІ) – це інформація про позичальника, дисципліну погашення кредитів і порушення боргових зобов’язань, яку зберігає бюро кредитних історій (БКІ). Погана кредитна історія утворюється у недобросовісних позичальників, які регулярно допускають прострочення по платежах. Доступ до даних мають банки, мікрофінансові та лізингові компанії (тільки при отриманні згоди від клієнтам). На основі отриманих відомостей вищезгадані організації оцінюють платоспроможність контрагента.

Причини поганої кредитної історії

Існує кілька основних причин:

 • систематичні прострочення оплати по кредитах;
 • судові розгляди з банками та МФО;
 • відкриті прострочення;
 • помилки банківських співробітників;

Дізнатися свою КІ можна в одному з бюро:

 • Міжнародне бюро кредитних історій credithistory.com.ua
 • Перше всеукраїнське бюро кредитних історій pvbki.com
 • Українське бюро кредитних історій ubki.ua
 • Українське кредитне бюро creditua.com

Як виправити КІ

Виправити ситуацію можна законним способом – брати невеликі позики в МФО і повертати їх в повному обсязі строго в обумовлений термін. Через деякий час накопичиться позитивна інформація про платоспроможність, що дозволить претендувати на більші позики.

Важливо: експерти Turbo Zaim не рекомендують користуватися послугами компаній, які пропонують виправити кредитну історію за гроші.

На дані БКІ поширюється Закон України про захист персональних даних. Платне редагування інформації в бюро кредитних історій в своїй більшості – це пропозиція шахраїв.

Поради фахівців Turbo Zaim

Негативна кредитна історія – одна з основних причин відмови в отриманні позики. Переважна більшість МФО використовують системи оцінки кредитоспроможності (кредитних ризиків), запитуючи дані про позичальника в БКІ.

Якщо Ви отримали відмову в мікрофінансовій організації, є сенс запросити і перевірити свою КІ. Далі потрібно розібратися, чи є помилки в звіті. Можливі варіанти:

 1. Ви ніколи не допускали прострочення, а кредитор направив в БКІ невірні відомості. Для вирішення проблеми необхідно направити запит з вимогою перевірити інформацію ще раз.
 2. Існує мінімальна заборгованість в кілька копійок, яка сигналізує про наявність прострочення. Сплатіть залишок і візьміть довідку про погашення кредиту.
 3. Ви недобросовісний позичальник, що зриває терміни погашення заборгованості.

Якщо погана КІ сформувалася через третій пункт, можна виправити її законним способом – поступово оформляючи невеликі позики і погашаючи їх строго за графіком.

Проблеми з кредитною історією не завжди можуть стати причиною відмови. МФО розглядають ряд інших чинників (рівень доходу, працевлаштування, освіта і т.д.), які можуть бути незадовільними.

Ігор Новіков, фінансовий аналітик TurboZaim Україна.
Профіль в LinkedIn и Facebook